Gdy nerki zawiodą

News

Chciałbyś mieć własnego pupila? Jeśli tak, to koniecznie musisz się wybrać do schroniska. Jeśli tylko masz warunki, to możesz wziąć dużego psa. Mieszkając na wsi, możesz stworzyć mu doskonałe warunki, ponieważ będzie miał miejsce do zabaw i biegania. Taki pies służy zwykle do obrony posesji, a więc jeśli dobrze się nim zajmiesz, to będziesz miał także doskonałego stróża na podwórku.

Jeśli mieszkasz w mieście, to duży pies nie jest dobrym pomysłem. Wybierz takiego o nieco m mniejszych gabarytach. Będzie zajmował mniej miejsca, robił mniejszy bałagan i nie będzie potrzebował aż tak dużej ilości spacerów na dzień co jego duży kolega. Jeśli bierzesz psa ze schroniska, to zapytaj pracowników czy pies nie jest leczony na jakieś dolegliwości. Może się bowiem okazać, że ma on niewydolność nerek, czyli chorobę, która coraz częściej dotyka te zwierzęta. Trzeba wtedy stosować odpowiednie leczenie i dietę, o których powinieneś zostać poinformowany, aby wiedzieć jak zwierzakiem się zająć.

Leczenie i szansa na zdrowie
Niewydolność nerek jest chorobą śmiertelną , ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu. Jednak nie zawsze uda się w porę dostrzec objawy. Leczenie jest trudne i długie , ale weterynaria znalazła rozwiązane dla takich zwierzaków : dializy.
Zwierzęta, które do kliniki w Warszawie trafiają są zwykle w stanie bardzo kiepskim. To czy nasz pies będzie mógł być poddany badaniu zadecydują wyniki krwi oraz moczu i USG. Wszystko zleży od tego w jakim stopniu nerki zwierzęcia są uszkodzone. Nerki są organem, który są się regeneruje. Trzeba więc ocenić czy jeśli z organizmu zostaną wypłukane szkodliwe substancje będą one w stanie funkcjonować. Terapia jest bardzo długa, męcząca i droga. Co więcej nie zawsze uda się cokolwiek zdziałać.

Werflon i cewnik
Aby dializa mogła zostać przeprowadzona, należy wszyć zwierzakowi cewnik. Za jego pomocą płyny dializacyjne będą wlewane i wylewane z jamy brzusznej. Mniejsze psy mają wszywany taki cewnik jak u dzieci , a większe jak ten u dorosłych. Na kilka dni zwierzę ma wszyty cewnik, a do niego podłączone są worki z płynami. Wypłukuje się dzięki nim toksyny z organizmu, które go zatruwają. Terapia na początku trwa 4 godziny. Co drugi dzień trzeba także przeprowadzać badania krwi, aby sprawdzić poziom substancji szkodliwych u psiaka.