Objawy chorób serca u psów

News

Większość ludzi chciałoby mieć psa. Duża liczba to szczęście ma, ale są także tacy, którzy nie mają jak takiego towarzysza posiadać. Tłumaczą to oni zwykle brakiem czasu, warunków lub pieniędzy. Niekiedy braku czasu nie da się zmienić, ponieważ praca w długich godzinach uniemożliwia zajmowanie się pupilem, a zostawianie go na bardzo dług czas samemu sobie nie jest dobrym pomysłem. Jednak niekiedy wystarczy zmienić plan dnia i wszystko poukładać, aby okazało się, że jest mnóstwo wolnego czasu. Brak warunków to zwykle mieszkanie w bloku. Nikt jednak nie każe Ci trzymać bernardyna w mieszkaniu. Możesz przecież mieć yorka lub maltańczyka, a one nie zajmują za wiele miejsca. Z pieniędzmi także nie musi wychodzić tak źle. Jeśli będziesz gotował równocześnie i sobie i pupilowi to nie tylko zaoszczędzisz na jedzeniu , ale będziesz się zdrowo odżywiał.
Jeśli będziesz dbał o zdrowie swojego psa, to nie będziesz się musiał obawiać także chorobami. Dobrze jest ,raz na jakiś czas zabrać psiaka na podstawowe badania. Wyjdzie Ci to o wiele korzystniej finansowo niż leczenie ciężkich chorób. Musisz wiedzieć jakie dolegliwości towarzysza chorobom serca, na które coraz częściej zapadają psy, aby móc szybko zareagować i pomóc. Poznaj objawy na które powinieneś zwrócić uwagę.

Obserwuj swojego psa
Problemy z sercem mogą dotknąć psa w każdym wieku. Dotyczą one jednak trzech grup wiekowych zwierząt, w których najczęściej się z takimi chorobami spotykamy: jest to 2 do 12 miesięcy życia, 4-8 oraz 7-14 lat. U szczeniaków rozpoznanie może być możliwe, ponieważ są to osobniki słabsze od reszty, mniej ruchliwe, chudsze, mniejsze, a także więcej śpią. Zdarza się jednak tak, że rodzą się w doskonałej formie, a dopiero później dotykają ich problemy z sercem. Kolejny przedział wiekowy dotyczy psów dużych ras. Objawy to najczęściej osłabienie i wodobrzusze. Psów starszych dotyka zwykle niedomykalność zastawki dwudzielnej. Jednak tyczy się to psów ras małych. Na początku możemy nawet nie zauważyć różnicy w zachowaniu psa. Bardzo często jest brany pod uwagę podeszły wiek psa i tym tłumaczone jest spanie, osłabienie i niechęć do ruchu.

Wykonuj badania
Niektóre choroby niekiedy wcale nie dają o sobie znać i nie pojawiają się typowe objawy mimo iż choroba postępuje. Nie da się ich wtedy zobaczyć „gołym okiem”. Na przykład niedomykalność zastawki dwudzielnej im wcześniej jest leczona tym lepsze rezultaty leczenia można uzyskać. Dlatego tak ważną kwestią są wizyty u weterynarza. Doskonalą okazja do przeprowadzenia bada, jest wizyta co roku u weterynarza w celu szczepień przeciwko wściekliźnie. W przypadku ras, które mają szczególną skłonność do tego typu chorób jak np. doberman, jamnik czy owczarek niemiecki dobrze jest przeprowadzić także EKG, echo serca.