Przewlekła niewydolność nerek - diagnostyka i leczenie

News

Chcesz mieć psa? Jeśli będziesz miał pierwszy raz takiego zwierzaka, to musisz się co nieco o nich dowiedzieć. Jednak w tym przypadku ważne jest nie tylko to jak go karmić, ale także jak tresować i pielęgnować. Dla osoby poczatkującej może to się wydawać skomplikowane, a w rzeczywistości jest dość łatwe. Trzeba tylko zwracać uwagę na to co się dzieje oraz co psu się podoba a co nie.

Jednak zostaje jeszcze kwestia leczenia. Bardzo ważne jest to, aby w razie zaobserwowania jakichś dolegliwości u zwierzaka wiedzieć gdzie należy się z nim udać. Przede wszystkim, zobacz gdzie w okolicy jest najbliższa przychodnia weterynaryjna. Sprawdź jakie ma ona opinie. W razie jeśli zwierzakowi będzie coś dolegać, będziesz mógł od razu zareagować i zawieść go do lekarza. Coraz częściej spotykamy się z chorobami nerek u psów, a więc na te objawy należy zwracać uwagę. Jeśli zauważysz, że pies ciągle musi pić, często sika, w moczu jest krew, ma biegunkę, wymioty, brak apetyt i energii, a także dziwnie się zachowuje to jak najprędzej zabierz go weterynarza są to bowiem objawy przewlekłej niewydolności nerek u psa.

Diagnozowanie choroby
Bardzo duże znaczenie ma wczesne wykrycie choroby. Aby jednak to zrobić konieczny jest wywiad z właścicielem psa. Weterynarz, który zna się na swojej pracy powinien przeprowadzić badania podstawowe. Jest to bardzo dokładne obejrzenie i osłuchanie zwierzaka. Mierzy się także temperaturę ciała. Następnie wykonywane jest badanie moczu, które jeśli wykaże jakiekolwiek zaburzenia jest podstawą do dalszych badań zwierzęcia. Takie badania powinniśmy wykonywać nawet u zdrowego psa co kilka miesięcy. Jeśli stężenie kreatyniny i mocznika we krwi będzie podwyższone to możemy podejrzewać przewlekłą niewydolność nerek. Do tego wykonuje się morfologię i rozmaz. Po przeprowadzeniu badania USG będzie można stwierdzić hak daleko posunięta jest choroba jeśli takowa występuje. Po analizie ciśnienia tętniczego będzie można potwierdzić lub wykluczyć obecność mocznicy. Niekiedy wykonywana jest też biopsja lub rentgenowskie zdjęcie nerek.

Jak leczyć?
Jeśli chodzi o przewleką niewydolność nerek, to wyleczenie jest niemożliwe. Działania, które zostaną podjęte, powstrzymają chorobę w postępowaniu , nie odbudują się jednak nefrony, które zostały zniszczone. Dlatego już do końca życia zwierzak musi przestrzegać restrykcyjnej diety. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana wcześniej , to zwierzę będzie mogło w miarę dobrze funkcjonować. Jeśli wystąpią zburzenia pokarmowe to stosowane są leki osłonowe. Lekarstwa mogą bowiem podrażniać układ. Pies powinien także być suplementowany.