Przewlekła niewydolność nerek u psa - objawy i przebieg choroby

News

Jeśli zamierzasz mieć zwierzaka, to zastanów się nad posiadaniem psa. Chcąc mieć towarzysza do spacerów, zabaw i przyjaciela, to pies będzie doskonałym kompanem. Jeśli jednak jeszcze nigdy takiego zwierzaka nie maiłeś, to najlepiej będzie jeśli sobie co nie co o tych zwierzętach poczytasz. Na początek, warto wybrać sobie jakiegoś mniejszego przyjaciela o potulnej rasie. Dzięki czemu, nie będziesz musiał go bardzo tresować intensywnie i nie będzie sprawiał kłopotów. Lepiej jest się zastanowić, niż później porzucać biednego psiaka.
Jeśli nie jest Ci obojętny los psów w schroniskach, to w poszukiwaniu swojego pupila zajrzyj właśnie tam. Znajdziesz tam mnóstwo zwierzaków , które są smutne i czują się opuszczone. Są jednak także takie, które jeszcze cały czas mają nadzieję , że znajdą swój dom. Ty więc weź tego, który jest najbardziej smutny, ponieważ będzie najbardziej wdzięczny za Twój gest. Jednak pamiętaj, że bardzo ważna jest obserwacja psa. Może się bowiem okazać, że ma on problemy zdrowotne. Jeśli zauważysz , że nie może się wysikać , a w moczu pojawia się krew, ma biegunkę , wymioty, jest przygaszony nie ma apetytu, przykry zapach z pyska, dokucza mu wzmożone pragnienie i widzisz , że coś go boli, to nie ma na co czekać, ale trzeba iść do weterynarza, ponieważ może się okazać, że pies ma przewlekłą niewydolność nerek.

Przyczyny PNN
Dlaczego pies na taką chorobę zapada? Przyczyn jest wiele. Są to między innymi: leptospiroza, babeszjoza, wstrząs anafilaktyczny, niewydolność serca, zaburzenia w działaniu układu immunologicznego, bakteryjne zakażenia, ostre zapalenie nerek, urazy, nefropatia cukrzycowa – jest to uszkodzenie nerkowego miąższu, poprzez podwyższony poziom cukru we krwi.
Co więcej zostało także odkryte , że rasa psa ma w tym wypadku duże znaczenie, ponieważ są takie, które najczęściej na te chorobę zapadają. Zwykle niewydolność nerek jest spowodowana innymi chorobami nerek. Rasy niżej wymienione mają co do nich skłonności genetyczne. Są to cocker spaniel, shih tzu, Alaskan malamut, shar pei, lhasa apso, chow-chow, sznaucer miniaturowy, golden retriever, bull terier, beagle itp.

Przebieg choroby
Przewlekła niewydolność nerek sprawia, że po woli zaczynają zanikać czynności narządowe. Efektami tego jest złe zarządzanie toksynami, nieodpowiednia filtracja krwi czy też zaburzenia produkcji hormonów. Zachwiana jest także równowaga kwasowo zasadowa organizmu i nie prawidłowo funkcjonuje gospodarka płynowo elektrolitowa. Nerki mają dużą rezerwę czynnościową. Jeśli więc funkcjonalność spadnie lub zaniknie w przypadku poszczególnych komórek, to narząd i tak swe zadanie spełnia. Te komórki, które są zdrowe są wtedy bardziej funkcjonalne. Wszytko to spowalnia proces wykrywania niewydolności nerek. Dopiero kiedy znaczna część ulenie niszczeniu jest t możliwe. W pierwszym stadium choroby jest więc większa praca komórek zdrowych, później zaczyna się podnosić poziom kreatyniny w surowicy. Ostatnim etapem jest zwiększająca się mocznica.