Czy pies może mieć zawał?

News

Każdy z nas potrzebuje przyjaciela. Jedni wola mieć ludzkich przyjaciół , a inni takich na czterech łapach. Psy są doskonałymi kompanami oraz bardzo wiernymi przyjaciółmi. Nie opuszczają oni swoich panów nawet wtedy, kiedy są oni dla nich źli. Są one bardzo towarzyskie, uwielbiają się bawić i potrzebują miłości. Jednak jeśli masz być pierwszy raz właścicielem psa, to pamiętaj o tym, że musisz wiedzieć jak powinieneś się nim zająć. Bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat opieki nad takim pupilem. Istotna kwestią jest żywienie psa. Jeśli będzie ono nieodpowiednie, to nasz pupil może się nabawić wielu chorób. Jeśli będzie nie tylko zdrowe i dobrej jakości, ale także dopasowane do wieku psa, to będzie się on cieszył zdrowiem.
Trzeba zwracać uwagę na to, jaki skład ma karma , która psu kupujemy. Najlepiej byłoby zrezygnować z takowej i samemu psu gotować , a niektóre rzeczy dawać surowe. Nie każdy ma jednak taką możliwość. W takim wypadku, należy sprawdzić czy producent nie pochodzi z chin oraz czy obecne składniki są dobrej jakości. W takiej kwestii najlepiej polegać na opinii weterynarza.

Zawał psa
Niekiedy zwierzaki mają różne przypadłości, które są uwarunkowane genetycznie. Wtedy trzeba stosować u nich specjalna dietę i co jakiś czas przeprowadzać badania kontrolne. U niektórych psów, warto wykonywać badania podstawowe nawet jeśli nie mają objawów choroby. Dzięki temu, niektóre choroby będzie można wykryć wcześniej.

Niekiedy zdarzają się sytuacje, że właściciele psów mówią, że ich zwierzaki miały zawał. Czy jest to w ogóle możliwe? Zwykle u człowieka gwałtowną śmiercią kończy się zawał lub udar. U psa wygląda to jednak nieco inaczej. Jego serce jest ukrwione lepiej. Zawiera ono więcej naczyń wieńcowych i jest znacznie bardziej rozgałęzione. Psów także nie dotyczy problem cholesterolu. Do zburzenia metabolizmu lipidów może jednak dojść jeśli pies ma niedoczynność tarczycy. Jest to rzadki przypadek, ale pies może mieć wtedy zawał taki jak występuje u człowieka. Częściej trafiają się tzw. Mikro zawały. Spowodowane są one chorobami serca jednak wykrywa się je dopiero podczas sekcji zwierzaka.

Na takiego rodzaju śmierć są narażone głównie dwie rasy psów: owczarki niemieckie i dobermany. Dolegliwość wynika z arytmii serca. Niektóre z arytmii trwać mogą nawet kilkanaście sekund. W tym czasie dopływ krwi do mózgu nie jest możliwy. Inne narządy także są jej wtedy pozbawione. Następuje wtedy omdlenie i pies już więcej się nie budzi. Wynika to z tego, że serce już nie wraca do prawidłowego rytmu. Arytmie możemy wykryć wcześniej podczas badania holterowskiego. Podobnie jak u ludzi trwa ono cały dzień i kosztuje około 200 złotych. Warto zrobić takie badanie raz w roku.