Czym są choroby serca u psów?

News

Marzysz o własnym psie? Szczególnie na wiosnę i latem widzimy jak właściciele psów radośnie z nimi spacerują, niekiedy puszczają wolno po parku i rzucają patyka, aby pupil aportował. Na taki widok robi się przykro osobom, które nie maj towarzysza i zostały już same. Pies sprawdza się świetnie jako wierny przyjaciel, towarzysz zabaw, biegania, pływania, wszelkich wyjazdów itp. pamiętaj jednak , że pies to e zabawka i niekiedy wymaga on stałej opieki. Może się bowiem pokazać, że nasz pupil ma problemy zdrowotne. Wiążę się to z ciągłymi wizytami u weterynarza, leczenie, które nie zawsze jest w granicach rozsądku oraz odpowiednią dietą. Niekiedy jednak choroby nie są genetycznie uwarunkowane , a nabyte przez psy. Takimi chorobami są dolegliwości sercowe.

Na takie choroby narażone są trzy grupy psów. Pierwsza to szczenięta. Są to zwykle w takim wypadku wady wrodzone. W przedziale wiekowym od 3 – 24 miesięcy można je wykryć ponieważ widać już objawy. Takie szczenięta są znacznie mniejsze, szczuplejsze woniej się rozwijają niż reszta rodzeństwa. Kolejna grupą są psy młode w wieku od 4 do 8 lat. Chorują one najczęściej na kardiomiopatię rozstrzeniową. Dotyka ona ras dużych. Ostatnią grupą są psy stare w wieku od 8 do 12 lat. Choroba, która ich dotyka to niedomykalność zastawek. Są na nią narażone małe rasy psów.

Objawy i leczenie
Objawy początkowe nie są zwykle widoczne. Wydają się one normalne, ponieważ zwykle występują u starszych psów co tłumaczone jest wiekiem. Pies jest wtedy mniej chętny do zabaw, szybciej się męczy i dużo śpi. Nawet jeśli wysiłek jest krótki to pies jest bardzo zmęczony, nie chce też się bawić i ruszać. Niekiedy występuje też spadek masy ciała i mniejszy apetyt. Najczęściej występującym objawem jest kaszel, który najpierw pojawia się rzadko, a później występuje przy każdym wysiłku lub podnieceniu. Następnym objawem jest wodobrzusze. Wynika ono z obecności wody w jamie brzusznej przez co się powiększa. Mylone jest ono z wzdęciami. Wodobrzusze powoduje problemy związane z układem pokarmowym. Niekiedy pojawia się też zanik mięśni. Jeszcze innymi objawami są obrzęk płuc oraz omdlenia. Jeśli wystąpią którekolwiek, jak najszybciej trzeba się zgłosić do lekarza weterynarii.
Jeśli choroba serca u naszego psa zostanie potwierdzona przez lekarza weterynarii, to należy podjąć leczenie. Niestety, całkowite cofnięcie choroby zwykle możliwe nie jest i pies nie wróci do pełnego zdrowia. Może on jednak żyć komfortowo dzięki właścicielowi. Potrzebna jest wtedy opieka, leczenie oraz odpowiednia dieta i ruch.