Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek

News

Wszędzie widzisz psy? Marzysz o tym , aby także mieć swojego? Jaki więc problem? Jeśli nie wiesz gdzie szukać, to możesz rozejrzeć się w Internecie za ogłoszeniami, ponieważ niekiedy osoby oddają małe szczeniaki czy też dorosłe psy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie schroniska. Jest tam mnóstwo psów, które zostały opuszczone i czekają na nowy dom. Zawsze w takiej sytuacji jest problem, ponieważ widząc tyle psiaków, każdy ma ochotę dać dom wszystkim. Najlepiej jest więc wziąć pod swoje skrzydła tego psa, który jest najbardziej smutny. Zwykle nie patrzy on już nawet na nikogo i nie zwraca na Ciebie uwagi, tak jak inne psy. Jest to spowodowane brakiem nadziei na to, że ktokolwiek go jeszcze adoptuje.
Taki psiak ze schroniska jest bardzo wdzięczny, kochany i broni swoich bliskich. Jednak jeśli jest straszy, to może się okazać, że ma problemy z organami wewnętrznymi. Mogą to być wszelkie schorzenia nerek czy też inne przypadłości. Taka choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ powoli zaczyna ona wyniszczać organizm. Potrzebna jest także odpowiednia dieta. Jednak samemu jest ją bardzo trudno przygotować, dlatego w sklepach znajdziemy gotowe mieszanki dla takich psów. Karmę jednak powinien doradzić weterynarz, aby była bezpieczna i lecznicza dla psa.

Zbilansowana dieta
W wyniku niewydolności nerek psy zaczynają tracić na wadze i nie mają apetytu. Musimy więc podawać im takie jedzenie, które będzie smakować. Pies ma utrudnioną możliwość wydalania fosforu, może to doprowadzić do niedoborów wapnia, a później do jego nadmiaru . Powoduje to ubytki w tkance kostnej, a zwapnienie miękkich tkanek.
Dieta przy takiej chorobie powinna zawierać bardzo małej ilości białka. Jest to spowodowane toksycznych azotowych związków podczas katabolizmu. Z racji, że nerki nie funkcjonują dobrze, nie poradzą sobie one z dużą ilością toksyn w organizmie. Białko dla takiego pa, powinno być jak najbardziej lekkostrawne, dzięki czemu będzie ono przyswajane. W diecie dla psów z niewydolnością nerek ogranicza się także fosfor. Duże ilości, których nie da się usunąć z organizmu poprzez uszkodzenie nerek, szkodzą na układ hormonalny zwierzęcia.

Przygotowanie posiłków w domu
Jeśli zwierzak nie chce jeść karmy kupnej, to będziemy zmuszeni sami mu posiłki przygotować. Podstawą będzie w tym wypadku ryż. Porcję możemy uzupełniać o inne produkty jak rozgotowane ziemniaki czy białe pieczywo. Najwięcej mięsa można podać 200 g, ale w przypadku choroby zaawansowanej ta dawka jest dużo mniejsza. Posiłek dla psa musi być rozgotowany i najlepiej podawany w postaci zupy. Kwasy tłuszczowe powinny stanowić zimnotłoczone oleje dodawane do posiłku, można dodać także marchewkę i posiekane jajko ugotowane na twardo. Produkty o dużej zawartości fosforu eliminujemy z diety. Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji.