Zakaźne zapalenie wątroby psów (choroba Rubartha)

News

Chcesz mieć swojego pupila? Jeśli będzie to Twój pierwszy zwierzak, to warto wiedzieć jak się nim opiekować. Zwierzęta, które wybieramy najczęściej to psy. Są one bardzo towarzyskie, zawsze wesołe, uwielbiają zabawę , a do tego są świetnymi przyjaciółmi i obrońcami. Jeśli chcemy mieć takiego czworonoga, to warto co nieco o opiece nad nim wiedzieć. Jeśli będziesz wiedział jak takim zwierzakiem się zajmować, to unikniesz wielu przykrości jak choroby, alergie , a nawet śmierć pupila.
Kiedy tylko będziesz już mieć swojego pieska, to warto odwiedzić z nim weterynarza. Na pewno wspomni o n o bardzo ważnym znaczeniu szczepień dla psów. Dzięki nim, nasz pies nie będzie chorował na zakaźne zapalenie wątroby. Pierwsze szczepienie odbyć się powinno kiedy pupil będzie miał 8 lub 10 tygodni, a następne po 4 tygodniach. Czym jest zakaźne zapalenie płuc? Jak się obawia?

Czym jest choroba, jej źródła oraz objawy
Zakaźne zapalenie wątroby u psów, to inaczej tzw. Choroba Rubartha. Jest to choroba zakaźna wirusowa i odporna na działanie zewnętrznych czynników. Na zewnątrz może żyć nawet kilka miesięcy. Najchętniej wirus dobiera się do takich narządów jak wątroba, śledziona, nerki i płuca. Źródłem choroby mogą być zarówno zwierzęta zakażone i chore jak i tylko nosiciele u których nie występują objawy. Zakażenie może dostać się do organizmu zarówno drogą pokarmową jak i kropelkową. Wirus zaczyna rozwijać się w migdałkach , a następnie dociera do wątroby. Jeśli Twój pies takową chorobę przeszedł, to jeszcze przez 6 – 9 miesięcy wirus będzie rozsiewany wraz z jego moczem.

Postacie choroby są cztery. Pierwsza z nich to postać nadostra. W tym wypadku śmiertelność wynosi 100 i pojawia się u młodych psów, które nie były szczepione. Postać ostra uśmierca 50 % zwierząt, ale jeśli zostanie podjęte odpowiednie leczenie to 90% da się uratować. Postać ta trwa około tygodnia i pojawia się gorączka, wymioty, biegunka, zapalenie migdałków i bóle brzucha. Możemy zauważyć kaszel i krwawe wylewy. Jeśli wątroba zostanie w znacznym stopniu uszkodzona, to pojawiają się także objawy nerwowe.

Przewlekłe zapalenie wątroby występuje u psów, która mają słabą odporność. Infekcja trwa długi i jest łagodna i prowadzi do zwłóknienia wątroby. Ostatnia postać czyli oczna występuje podczas postaci ostrej lub wtedy kiedy pies zdrowieje. Rogówka oka staje się wtedy mętna, niebieska i obrzęknięta dochodzi do zapalenia błony naczyniowej oka.