Rodzenie kamienia

News

Chcesz mieć pieska? Bardzo dużo ludzi decyduje się na takiego zwierzaka w domu. Są to stworzenia bardzo towarzyskie, chętne do zabaw i psot , a także oddane właścicielowi. Jeśli będzie to Twój pierwszy pies, to lepiej jest wziąć już dorosłego i ułożonego osobnika. Dzięki temu nie będziesz musiał takiego psa tresować i uczyć sikania na dworze. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest zajrzenie do schroniska dla psów. Jest tam mnóstwo zwierzaków, które czekają na nowy i kochający dom. Jeśli mieszkasz w mieście, to zdecyduj się na mniejszego pieska, ponieważ zajmuje on mniej miejsca i jest mu nieco mniejsza przestrzeń potrzebna. Nie robi też dużo bałaganu i nie wymaga tak częstego wyprowadzania na dwór jak duży osobnik.

Na dużej rasy psa, możesz się zdecydować jeśli mieszkasz na wsi. Tam mając dom i ogród pies będzie miał wystarczająco miejsca do biegania. Co więcej będzie on doskonałym stróżem posesji, ponieważ zwykle do tego psy o pokaźnej wadze są wykorzystywane. Jednak zanim opuścisz schronisku z pupilem, pamiętaj , aby się spytać o choroby psa oraz o dietę jaką trzeba stosować. Niekiedy wydawać się może , że psiak jest zdrowy, ale później pojawiają się problemy. Na co zwracać uwagę?

Objawy choroby
Jeżeli pies sika zbyt często lub zbyt rzadko, to powinniśmy przyjrzeć się jego moczowi. Może się bowiem okazać, że trudność w oddawaniu moczu jest wynikiem ostrego zapalenia nerek, nowotworu układu moczowego, kamicy, a w przypadku samców także schorzeń prostaty. Jeśli zaś sika pies bardzo często, to może dokuczać mu cukrzyca, przewlekłą niewydolność nerek czy wątroby lub też niedoczynność tarczycy. Podobne objawy możemy zaobserwować w przypadku podania niektórych leków, a także za słonej diety u psa. Jeśli dodatkowo nasz zwierzak jest zaniepokojony, a kiedy siusia musi się bardzo spinać, a kropelek moczu jest niewiele to prawdopodobnie ma on kamicę - jest to tzw.rodzenie kamienia. Bardzo często towarzyszy temu częstomocz oraz popuszczanie kropelek w domu. Jeśli kamienie uszkodziły śluzówki to w moczy pojawia się krew. 

Takie objawy jest znacznie łatwiej zaobserwować u samic niż u samców, którzy cewkę moczową mają węższą. Bardzo często zdarza się tak, że kamień, który znajduje się w cewce zatyka ją i pies nie może w ogóle oddać moczu. W takich sytuacjach, trzeba reagować bardzo szybko, ponieważ może to doprowadzić do ostrej niewydolności nerek lub pęknięcia pęcherza. Kiedy pojawią się problemy z oddawaniem moczu należy jak najszybciej zabrać psa do weterynarza.